Yapı Kredi QlikView Başarı Hikayesi

Yapı Kredi

Yapı Kredi Yönetim Kokpiti projesi ile kurumsal karne üst yönetime sunuldu…
Yapı Kredi, iş zekası çözümünde Qlik ürün ailesinden QlikView uygulamasını birçok departmana yaygınlaştırdı. Son olarak üst yönetim için hazırlanan karne üst yönetimin kullanımına açıldı. Bu sayede artık kurumun genel performansı kolayca ve tek bir ekrandan takip edilebilir hale geldi.

Yapı Kredi Kurumsal Profili

Yapı Kredi 1944 yılındaki kuruluşundan bu yana, müşteri odaklı bankacılık anlayışı ve yenilikçiliği ön planda tutan yaklaşımı ile piyasadaki konumunu sürekli olarak pekiştirmeye devam etmiştir. 2020 yılının birinci çeyreği itibarıyla 492,5 milyar TL toplam aktif büyüklüğü ile Türkiye’nin en büyük üçüncü özel bankası konumundadır. Müşteri odaklı yaklaşımı ile Türk ekonomisinin finansmanına sağladığı katkıyı sürekli artırmayı hedefler. 2020 yılının ilk 9 ayında itibariyla toplam nakdi ve gayrinakdi kredileri yılbaşından bu yana %24 artırarak 384,4 milyar TL’ye taşımıştır. Bu alanda, özel bankalar arasında üçüncü en büyük banka konumunu korumaktadır.

Banka, Türkiye’nin tüm bölgelerini kapsayan 845 şube ve 16.397 çalışanı ile müşterilerine hizmet vermektedir. Ürün ve hizmetleri, 4.470 ATM, yenilikçi internet bankacılığı, öncü mobil bankacılığı, çağrı merkezleri ve yaklaşık 716 bin POS terminali içeren gelişmiş alternatif dağıtım kanallarından da sunulmaktadır. 2020 yılının ilk 9 ayı itibarıyla Banka’nın toplam bankacılık işlemlerinin %96 şube dışı kanallar aracılığıyla gerçekleşmiştir.

Yapı Kredi, yurt içi ve yurt dışı bankacılık iştirakleri ile öncü bir finansal hizmet kuruluşudur. Yapı Kredi’nin bankacılık faaliyetleri perakende bankacılık (bireysel bankacılık, KOBİ bankacılığı ve kartlı ödeme sistemleri, özel bankacılık ve varlık yönetimi) ile kurumsal ve ticari bankacılık altında yürütülmektedir. Banka’nın operasyonları, portföy yönetimi, yatırım, finansal kiralama ve faktoring alanlarında faaliyet gösteren yurt içi iştirakleri ile Hollanda, Malta ve Azerbaycan’daki yurt dışı bankacılık iştirakleri tarafından desteklenmektedir.

Yapı Kredi değer yaratan ürün ve hizmetlerde liderlik pozisyonunu korumayı sürdürmektedir. Banka 32 yıldır liderliğini sürdürdüğü kartlı ödeme sistemlerinde, kredi kartı alacak bakiyesinde %17,5 pazar payı ile pazar lideri konumunundadır.