QlikView ve Big Data

QlikView ve Big Data ile Büyük Verinin Gücünü Kullanın

Sosyal ağ verileri, makinaların/sensörlerin ürettiği veriler, web logları ve bunun gibi… Kısaca ‘Big Data’… ‘Big Data’ nın gücünü kullanmak için organizayonlar, uzman analistler, kompleks algoritmalar, büyük yazılımsal ve yapısal yatırımlar yapmak zorunda kalıyor. Bu konular iş birimlerine ve Bilgi İşlem uzmanlarının karşısına “Big Data’yı kullanışlı hale getirmek mümkün mü?” sorusunu getiriyor.

QlikView Big Data Attunity

Büyük Veriyi İş Birimlerinin Amacına Uygun Hale Getirmek
‘Big Data’nın değeri belirli bir bölüme yoğunlaşarak ve zekice sunulan amaca uygun ve içerikli veri ile ortaya çıkmaktadır. Örneğin, bir yönetici firmanın ürün grupları ile ilgili özet verilerle ilgileniyorken, bir ürün müdürü ürünü ile ilgili bölgesel detayda bir veri ile oynamak isteyebilir. Fakat bir çağrı merkezi çalışanı için tüm arama kayıtlarını satır satır görmesi gerekebilir. Farklı profiller için bilgi işlem uzmanları sadece yapısal çözümler sunma zorunluluğu ile karşı karşıya kalmıyor, aynı zamanda ‘Big Data’nın anlamlı hale gelmesi için yardım sağlamak zorunda kalıyorlar.

QlikView ile Big Data

 • Big Data kaynakları da dahil, farklı veri kaynaklarını birleştirin
 • Sunulan esnek yapı ile teknik altyapınıza ve size en uygun yöntemleri seçin
 • Veri ambarınızı veya big data altyapınızı en verimli şekilde kullanın
 • Karmaşık veri modelleri veya programlama dillerini kullanmaya gerek kalmadan Big Data’nıza, erişim sağlayın.
 • Big Data ve operasyonel verileriniz arasındaki ilişkileri keşfedin
 • Big Data’nızı akıllı görsellerleanlamlı hale getirin
 • Mobil cihazlarla Big Data’nıza ulaşın ve kolaylıkla analiz edin.
 • Gerçek zamanlı paylaşım metotları ile analiz sonuçlarını ve kararlarınızı paylaşın.
Qlik Big Data

Big Data’nızı QlikView Platformunun sunduğu Bellek-İçi Altyapısı ile Analiz Edin

QlikView patentli bellek-içi veri tabanı teknolojisi ile büyük verilerinizi 10 kata kadar sıkıştırabilirsiniz. Bu teknoloji sayesinde 256 GB RAM konfigürasyonlu bir sunucuya işlenmemiş hali 2 TB ‘a kadar çıkabilen veri setini yükleyebilirsiniz ve milyarlarca satırlık verinizi anlık olarak sorgulayabilirsiniz. QlikView Platformunun sunduğu altyapı sayesinde operasyonel sistemlerde, veri ambarlarında veya Hadoop altyapısındaki büyük hacimli verilerinizi saniyeler bazında analiz edebilirsiniz.

Big Data altyapınız var ise QlikView Direct Discovery yaklaşımı tam size göre

Big Data yatırımı yapmış, bünyesinde büyük veri ambarları bulunan veya tüm verisini QlikView bellek-içi veri tabanına yüklemek istemeyen kurumlar için QlikView Direct Discovery en uygun platformdur. QlikView Direct Discovery sayesinde bellek-içinde bulunan veriniz ile bellek dışında bulunan veri kaynaklarına direkt ulaşarak belirli analizleri bellek içinde diğer analizleri direkt veri kaynaklarına erişerek yapmanızı sağlar.

QlikView Direct Discovery;

 • Big Data kaynağına anlık olarak sorgu gönderebilme,
 • Sorgu sonuçlarını ön bellekte tutarak yeniden kullanıma hazır halde tutma,
 • QlikView‘in ana teknolojisi olan Association (Bağlantılı Analiz) özelliğini ister bellek içi veri ile istenirse direkt kaynak verilerle kullanabilme imkânı verir.