QlikView In Memory Teknolojisi

Qlikview In Memory Teknolojisi

QlikView Download

QlikView In Memory (Bellek İçi) veritabanı teknolojisinin öncüsü konumunda olan bir çözüm sunmaktadır. Neden In Memory (Bellek İçi) veritabanı? Cevap çok basit hız, çeviklik ve performans. Son kullanıcılar hiçbir SQL sorgusu hazırlamadan istedikleri tüm hesaplamaları hafızada anlık olarak yapabilmektedir. Bu hesaplamaların hafızada yapılması kullanıcıya milyarlar seviyesindeki satır sayısı olan veri kümelerinde bile saniyeler bazında sonuca ulaşabilmeleri imkanı sağlamaktadır.

QlikView Bellek İçi Veritabanı aşağıdaki imkanları sağlar;

  • Saniyeler bazında sorgulama, raporlama, analiz ve performans takibi
  • Indeks ya da özet tablo yaratmaya gerek kalmadan tasarım
  • Datamart ya da OLAP küpleri oluşturmaya gerek kalmadan hızlı implementasyon
  • Veritabanı optimizasyonuna gerek kalmadan uygulama
  • Hafızada sıkıştırılmış büyük veri kümeleri ile çalışma
  • Azalan bellek fiyatlarıyla en verimli yaklaşım

QlikView’ın sunduğu In-Memory Database bileşeni dağıtık bir ortamda ve bir çok kullanıcı için merkezi bir çözüm sunmaktadır. Bu sayede bir kullanıcı için herhangi bir hesaplama söz konusu olduğu zaman bu hesaplama ihtiyacı olan diğer tüm kullanıcılara da yansıtılmaktadır. Benzer şekilde QlikView ile geliştirilmiş olan analitik bir uygulamaya ait veri kümesi hafızaya alındığında, diğer bir kullanıcının aynı dokümanı açması durumunda, bu kullanıcı hafızaya daha önce yüklenmiş olan bu veri kümesini kullanmakta ve böylece her kullanıcı için büyük veri kümelerinin tekrar tekrar hafızaya yüklenmesine gerek kalmamaktadır.

Associative In Memory Veritabanı

QlikView Platformu patentli “Associative In Memory Veritabanı” teknolojisi ile verinizi patentli algoritmasından geçirek sıkıştırıp çok daha az hafıza kullanımına olanak vermektedir. Disk üzerinde büyük yerler kaplayan veriniz QlikView algoritmasından geçtikten sonra %90’lara varan sıkıştırma kabiliyeti sayesinde hafızada az bir yer kaplamaktadır. Bu özellik büyük verilerin olduğu bir senaryoda donanım maliyetlerini inanılmaz bir şekilde düşürmektedir. Ve piyasada sıklıkla duyulan donanım ile birlikte satılan uygulama (appliance) yatırımlarına ihtiyacı ortadan kaldırmaktadır.

Sunulan sıkıştırma algoritması, veriyi tekilleştirme işlemi yaparak tekrar eden verilerinizin boyutunu düşürmektedir. Disk üzerinde tuttuğunuz herhangi bir veri kaynağında bulunan tekrar eden veriniz hafızaya alınırken tekilleştirilerek farklı kayıtlarınız bir kere tutulur.

QlikView Danışmanlık

Örnek veri tabanında tutulan kayıtlar şöyledir;

QlikView Eğitim

QlikView Associative In Memory (Bellek İçi) veri tabanında tutulan kayıtlar QlikView In Memory (Bellek İçi) veritabanının bir diğer avantajı ise sunduğu ETL(Extract-Transform-Load) fonksiyonları sayesinde farklı veri kaynaklarında bulunan verilerinizi kolaylıkla birleştirmektir. Sunduğu çevik yaklaşımla aylarca süren veri ambarı projelerini haftalar seviyesine indirmektedir. Indeks ya da özet tablo yaratmaya, OLAP küpleri oluşturmaya ve veritabanı optimizasyonuna gerek kalmadan son kullanıcılara hızlı ve performanslı analiz imkanı sunabilmektedir. Operasyonel sistemden, veri ambarından veya ayrı ayrı tüm kaynaklardan aynı anda veri çekip, birleştirerek son kullanıcı tüm soruların cevabını anında alabilmektedir.