Tableau vs Qlik Sense

Tableau vs Qlik Sense

Tableau ile Qlik Sense, yeni nesil iş zekası araçları arasında en çok ilgi gören ürünler arasında geliyor. Yeni bir iş zekası yatırımı yapmak veya konu bazlı bir projeyi hayata geçirmek için ideal çözümler. Birçok kurum, bu ürünler arasındaki farkları anlamak ve kendisine en uygun çözümü seçmek istiyor. İki üründe Gartner iş zekası raporlarında liderler kadranında yer almaktadır. Aşağıda iki ürün arasındaki temel yaklaşım farklarını bulabilirsiniz.

Tableau

Tableau, Sales Force tarafından satın alınan bir iş analizi çözümüdür. Son kullanıcılar kendi raporlarını ve dashboardlarını oluşturabilmektedir. Hazır bir veri modeli üzerinde etkileşimli görselleştirmeler ve iş zekası yetenekleri sağlamayı amaçlamaktadır.

Sales Force satın alması ile birlikte Tableu’nun bulut stratejisinin nasıl olacağı henüz bilinmiyor. Ürünler arasında çakışma olduğu için hangi ürünlerin yaşamına devam edeceği de ayrı bir merak konusu. Sonuç olarak ilerleyen zamanda bulut stratejisini ve hangi ürünlerin hayatına devam edeceğini her beraber göreceğiz.

Küçük veri hacimleri üzerinde başarılı sonuçlar alınabiliyor. Ancak farklı verileri birleştirmek gerekince veya veri hacimleri büyümeye başlayınca problemler ortaya çıkmaya başlıyor. Bu yüzden farklı veri kaynaklarının birleştirilip hazır hale getirildiği tek bir veri modeli üzerinde çalışmak daha iyi sonuçlar veriyor. SQL tabanlı bir mimari yapıya sahiptir. Security modeli satır bazlı yetkilendirilebiliyor. Ancak kolon ve tablo bazlı yetkilendirme için aynı raporu versiyon versiyon saklamak gerekebiliyor.

Tableau ile kullanıcılar kendi raporlarını yapabiliyorlar ancak tek bir arayüzde bir entegre platform sunmuyor. Son kullanıcı perspektifinde raporlar hazır filtrelerle geliyor, analiz ve veri keşfi konusunda yetenekleri sınırlı. Mobil kullanımı oldukça limitli kapasiteye sahip olup veri keşfi yapılamıyor.

Tableau, AI analizlerinde workbook yerine veri kaynaklarına bağlanarak cevaplar verir. Bu nedenle sadece sorduğunuz basit sorulara basit cevaplar alırsınız. Öngörü yeteneği henüz yoktur.

Qlik Sense

Qlik Sense, Qlik tarafından QlikView üzerine çıkarılmış yeni nesil entegre bir iş zekası platformudur. Tek arayüz ortamında veri görselleme ve ETL yetenekleri vardır. Ayrıca son kullanıcıların kendi adhoc raporlarını yapma fırsatı vermektedir.

Herhangi bir bulut platformu üzerinde analiz yapılabilmektedir. Gerek bulut gerekse firma içinde kurulum yaparak veri yönetimi ve raporlamayı uygun gördüğünüz ortamda yapabilirsiniz. Ayrıca verileri firma içi, firmaya özel bulut veya kendi bulut çözümlerinde saklayabilir ve tüm Avrupada GDPR uyumludur.

Çoklu veri kaynağından aynı anda veri çekilebilir. Yoğun veri hacimleri üzerinde in-memory olarak tıklama hızında çalışabilirsiniz. Web arayüzü üzerinden veriye tek merkezden ulaşılır ve yönetilir. Herhangi bir departman veya kurumsal ihtiyacı karşılamak için tek arayüz üzerinde çalışırsınız. Böylece hem veri transformasyonu hem de önyüz raporlarını geliştirebilirsiniz. Geliştirmler web tabanlı HTML5 arayüz üzerinde yapılmaktadır. Laptop, tablet veya mobil üzerinde geliştirme yapılabilir.

Herkes kendi raporunu üretebilir ve hatta başkasının ürettiği ve ortak kullanıma açılmış raporlar üzerinde merak ettikleri analizleri anında yapıp kendi profillerinde saklayabilirler. Patentli teknolojisi sayesinde in-memory olarak esnek analiz yapılabiliyor. Mobil üzerinden de analize ortamı sunuyor.

AI kullanımında herhangi sorduğunuz soruya karşılık hem cevap hem de öneri alırsınız. Veri boyutuna, hesaplama kapasitesine veya server sayısına göre satın alma maliyeti değişmez, sabittir.

BI Strategy olarak veri analitiği ve veri entegrasyonu konularında 20 yıla yakın tecrübemiz ile sizlerle fikir alışverişi yapmak ve iş zekası projelerinizi tartışmak için bizimle iletişime geçin