Power BI vs Qlik Sense

Power BI vs Qlik Sense

Power BI ile Qlik Sense, yeni nesil iş zekası araçları arasında en çok ilgi gören ürünler arasında geliyor. Yeni bir iş zekası yatırımı yapmak veya konu bazlı bir projeyi hayata geçirmek için ideal çözümler. Birçok kurum, bu ürünler arasındaki farkları anlamak ve kendisine en uygun çözümü seçmek istiyor. İki üründe Gartner iş zekası raporlarında liderler kadranında yer almaktadır. Aşağıda iki ürün arasındaki temel yaklaşım farklarını bulabilirsiniz.

Power BI

Power BI, Microsoft tarafından sunulan bir iş analizi çözümüdür. Son kullanıcıların kendi raporlarını ve gösterge tablolarını oluşturabilmektedir. Basit bir arayüzle etkileşimli görselleştirmeler ve iş zekası yetenekleri sağlamayı amaçlamaktadır.

Power BI, bulut çözümü olarak Azure odaklı analiz ve raporlama sunmaktadır. Bulut çözüm odaklı yapısıyla veri yönetimi ve raporlamayı Microsoft platformlarında tutmak gerekir. Verileri Azure Data Center’larda saklar. Veri gizliliği konusunda US Cloud Act. hükümlerine tabidir bu nedenle bazı ülkelerde GDPR uyumlu değildir.

Veri kapasitesinde kısıtlamalar nedeniyle kapasite kulanımları arasında geçiş yapmak veya canlı veri üzerinde çalışmak gerekir. Power BI ile hem desktop hem de bulut üzerinde çalışmak gerekir. Bir projenizi hayata geçirmek için farklı ürünler ve arayüzler üzerinde geliştirme yaparak verinin kaynağından son kullanıcının önüne rapor olarak gelmesini sağlayabilirsiniz. Genel olarak geliştirmelerin Desktop üzerinde yapıldığı düşünülebilir, bu nedenle laptop kullanımı gereklidir.

Power BI ortamlarında geliştirme yapanlar ile rapor görüntüleyenlerin farklı kişiler olduğu düşünülmelidir. Bu nedenle son kullanıcıların merak ettiği analizler olduğu zaman tekrar rapor talep etmeleri gerekir. SQL veritabanı üzerinde geliştirme yapmak gerekir.

Power BI başlangıçta düşük maliyetli olmakla beraber enterprise kullanım yapmak için ek ücretler ödemek gerekir.

Qlik Sense

Qlik Sense, Amerika merkezli Qlik firmasının QlikView üzerine çıkardığı yeni nesil entegre bir iş zekası platformudur. Tek bir arayüz içerisinde veri görselleme ve ETL yeteneklerine sahiptir. Son kullanıcılara kendi raporlarını yapma fırsatı vermektedir.

Qlik, herhangi bir bulut platformu üzerinde analiz imkânı vermektedir. Gerek bulut gerekse firma içinde kurulum yaparak veri yönetimi ve raporlamayı uygun gördüğünüz ortamda yapabilirsiniz. Ayrıca Qlik, verileri firma içi, firmaya özel bulut veya Qlik bulut çözümlerinde saklayabilir, ayrıca tüm Avrupada GDPR uyumludur.

Birçok veri kaynağından aynı anda veri çekerek yoğun veri hacimleri üzerinde in-memory olarak tıklama hızında çalışabilirsiniz. Web tabanlı yapısıyla veriye tek merkezden ulaşılır ve yönetilir. Herhangi bir departman veya kurumsal ihtiyacı karşılamak için tek arayüz üzerinde çalışırsınız. Böylece hem veri transformasyonu hem de önyüz raporlarını geliştirebilirsiniz. Geliştirmler web tabanlı HTML5 arayüz üzerinde yapılmaktadır. Laptop, tablet veya mobil üzerinde geliştirme yapılabilir.

Qlik tarafında herkes kendi raporunu üretebilir ve hatta başkasının ürettiği ve ortak kullanıma açılmış raporlar üzerinde merak ettikleri analizleri anında yapıp kendi profillerinde saklayabilirler. Patentli teknolojisi sayesinde in-memory esnek analiz ortamı sunmaktadır.

Veri boyutuna, hesaplama kapasitesine veya server sayısına göre satın alma maliyeti değişmez, sabittir.

BI Strategy olarak veri analitiği ve veri entegrasyonu konularında 20 yıla yakın tecrübeye sahibiz. Fikir alışverişi yapmak ve iş zekası projelerinizi tartışmak için bizimle iletişime geçin