iş zekası yol haritası

iş zekası yol haritası, şirketinizde iş zekası uygulamak için attığınız tüm adımları ifade eder. iş zekası sürecine dalmaya, paydaşları ve ana aktörleri tanımlamaya, durumu değerlendirmeye, hedefleri tanımlamaya ve bu hedeflere ulaşmak için çabalarınızı ölçmenize yardımcı olacak performans göstergelerini bulmaya kadar uzanır. Stratejiyi vizyon, organizasyon, süreçler, mimari ve çözümler açısından tanımlarsınız ve ardından değerlendirmeye, önceliğe ve fizibiliteye dayalı bir yol haritası çizersiniz. İşte iş zekası yol haritası için adımlar;

iş zekası yol haritası
iş zekası yol haritası

iş zekası yol haritası başlangıcı

Doğru iş zekası yol haritasına sahip olduğunuzda, eğilimleri, tuzakları ve fırsatları erkenden belirlemek kolaydır. Ancak doğru çözümü uygulamak her zaman kolay değildir. Aslında, genellikle değildir. Burada dürüst olacağız, en iyi yazılımın bile potansiyelini en üst düzeye çıkarmak için bazı ağır kaldırmalara ihtiyacı var. Doğru zihniyetle giderseniz, karmaşık veri sorunları, değişim yönetimi direnci, azalan sponsorluk, BT isteksizliği ve kullanıcı benimseme zorlukları gibi sorunları çözmeye hazır olacaksınız. Paydaşlara ve kendinize, onu gerekli kılan acı noktaları hatırlatmak, süreci ileriye doğru teşvik edecektir. Buna değecek.

paydaş hedeflerini belirleyin

Kuruluşunuzdaki herkesin artan veri erişiminden ve içgörülerden yararlanma olasılığı yüksektir. Bu, hepsinin kilit paydaşlar oldukları anlamına gelmez. Yarasanın hemen ardından, kilit paydaşlarınızın kim olduğunu belirlemelisiniz. Ardından neye ihtiyaçları olduğunu öğrenin: görünür ve sesli yönetici sponsorluğu bir zorunluluktur. Yönetici ekibinin beklentilerini erkenden toplamak ve belirlemek çok önemlidir. Ardından yönetim ekibini geçin. Genellikle diğer personelin sahip olduğu ön cephe bilgisine sahip değildirler. Organizasyon genelinde sorunlu noktaları ve temel performans göstergelerini (KPI’ler) toplayın ve önceliklendirin. Hepsi ilk kullanıma girmeyebilir, ancak büyük başlamak ve geri almak daha iyidir.

bir sponsor seçin

Bir iş zekası stratejisinin birden fazla paydaşı içermesi gerekirken, uygulamaya öncülük edecek bir sponsorun olması zorunludur. Baş Bilgi Sorumlusu (CIO) veya Baş Teknik Sorumlusu (CTO) yerleştirmek cazip gelebilir. Bu genellikle en iyi yaklaşım değildir. Alt sorumluluğu olan, kuruluşun stratejisi ve hedeflerinin geniş bir resmine sahip olan ve şirket misyonunu misyon odaklı temel performans göstergelerine nasıl dönüştüreceğini bilen bir yönetici tarafından desteklenmelidir.

CFO’lar ve CMO’lar iyi uyuyor. Uygulamayı belgelenmiş bir iş senaryosu ile yönetebilirler ve kapsamdaki değişikliklerden sorumlu olabilirler. Tabii ki, seçilen sponsor kim olursa olsun, orada olması gerekecek

iş zekası sadece bir teknoloji girişimi değildir

Burada biraz kendimizi tekrar edeceğiz. Çünkü o kadar önemli. Başarılı olmak için, bir dağıtımın başlangıçtan itibaren kilit iş alanlarının desteğine sahip olması gerekir. Yönetişim, bilgi aktarımı, veri bütünlüğü ve gerçek uygulamayı sağlamak için BT dahil edilmelidir. Ancak her paydaş ve ilgili iş alanları da süreç boyunca dahil edilmelidir.

Çeşitli paydaşları dahil ederek, üç geniş iş zekası kullanıcı sınıfını kapsadığınızdan emin olabilirsiniz: stratejik, taktik ve operasyonel. Bu farklı kullanıcı türlerinin özelleştirilmiş çözümlere ihtiyacı olacaktır. Verileri kimin ve hangi amaçlarla kullanacağını anlamak, ihtiyaç duyulan bilgi türünü ve sıklığını gösterebilir ve karar vermenize yardımcı olur.

İşletme bir bütün olarak gerekli kaynakları ayırmaya istekli olmalıdır: personel, BT kaynakları, maliyetler, vb. BI uygulaması yalnızca BT bütçesinden çıkmaz. En iyi iş zekası yol haritası, ek kıpırdatma odasıyla bu kaynakları başlangıçta ortaya koyar.

veriden sorumlu üst düzey yönetici (CDO) istihdam edin

Büyük veri gurusu Bernard Marr, The Rise of Chief Data Officers hakkında yazdı. Makalede oldukça etkileyici bir eğilime işaret etti: “Experian, CDO pozisyonunun 2020 yılına kadar standart bir üst düzey yönetim kurulu rolü haline geleceğini ve veri toplama, yönetim, optimizasyon ve güvenlik konularındaki konuşmayı C seviyesine getireceğini tahmin etti. ” Verilerin kalıcı olarak C-Suite’e taşınmasını seviyoruz. CIO gibi, CDO muhtemelen BI uygulamasının ana sponsoru olmamalıdır: onlar (veya benzer bir rol) dahil edilmesi gereken büyük bir kilit paydaştır. İlk uygulama tamamlandıktan sonra da büyük olasılıkla projeye sahip olacaklar.

mevcut durumu değerlendirin

Daha önce de belirttiğimiz gibi: genellikle bir dağıtım hızlı veya kolay değildir. Ön tarafta yapılacak çok iş var. Bir iş zekası yol haritasının en büyük bölümlerinden biri mevcut durumu değerlendirmek olmalıdır. Artık masada tüm doğru paydaşlara sahip olduğunuza göre, bir sonraki adım, mevcut yazılım yığınını ve onu çevreleyen süreçleri ve organizasyonel yapıları (veya bunların eksikliğini) analiz etmektir. Zaten önemli olan bir raporu veya süreci tamamen hurdaya çıkarmak istemediğiniz için neyin işe yaradığını öğrenin. Bunu yeni stratejiye entegre etmenin bir yolunu bulun, yoksa çalışanları üzün. Kapak tarafında, çalışmayan her şeyi belgeleyin. Şu anda hangi veri analizi sorularını yanıtlayamıyorsunuz? Hangi süreçler verimsiz veya bozuk?

Tüm bunlara ek olarak, şu anda hangi veri kaynaklarına sahip olduğunuzu ve bunların nasıl depolandığını derlemeniz gerekir. iş zekası stratejiniz için hangilerinin gerekli olduğuna karar verin. Bu aynı zamanda veri depolama hizmetleri için bir plan oluşturmayı da içermelidir. Veri kaynakları farklı mı kalacak? Veya bir veri ambarı oluşturmak kuruluşunuz için mantıklı mı?

Tüm bu adımlarda olduğu gibi, hem BT hem de çeşitli iş paydaşları bu ağır adım boyunca dahil edilmelidir.

veri temizliği yapın

Verileri temizleyin, analizleri temizleyin. Bu kadar basit. Verilerinizi temizlemek o kadar basit olmayabilir, ancak BI’nızın başarısını sağlayacaktır. Daha iyi operasyonel faaliyetler için mümkün olan en temiz verileri korumanıza ve bu verilere dayanarak karar vermenize yardımcı olacağından, sağlam bir veri kalitesi yönetimini garanti etmek çok önemlidir.

Nitekim, her yıl düşük kaliteli verilerin yalnızca Amerikan işletmeleri için 9,7 milyon ABD dolarının üzerinde bir maliyete mal olacağı tahmin edilmektedir, çünkü bu, kâr hanesini, üretkenliği ve nihayetinde genel yatırım getirisini etkilemektedir. Elbette, mükemmellik olmadığından ve özellikle amaç, yüksek kaliteli verilerin ne olduğuna veya olmadığına dair öznel kavramlar yaratmak olmadığından,% 100 saf veri kalitesine aşırı takıntılı hale gelmemelidir. Amaç, departmanınızın ve bu verilere dayanan diğerlerinin yatırım getirisini artırmaktır.

“Veri Sözlüğü” oluşturun

Çevik geliştirme ile kapsamlı dokümantasyon bir hata haline geldi. Büyük veri sözlükleri külfetli olabilir ve güncellenmesi zor olabilir. Bununla birlikte, iş zekasının başarılı olabilmesi için en azından veri tanımları ve iş hesaplamaları üzerinde bir fikir birliğine varılması gerekir. Tanımlar üzerinde mutabakat eksikliği, günümüzde şirketlerde yaygın bir sorundur. Örneğin, finans ve satış “brüt marjı” farklı şekilde tanımlayarak sayılarının eşleşmemesine neden olabilir. Bunu çabucak halletmek için, tüm KOBİ’leri aynı masaya getirin ve tanımları kesin. Daha sonra bilgi aktarımı için bu bilgileri barındırmak üzere kuruluşunuz için en uygun veri havuzunu seçin.

Dimension ve KPI belirleyin

KPI’lar, bir şirketin iş hedeflerine ne kadar etkili bir şekilde ulaştığını gösteren ölçülebilir değerlerdir. İyi bir BI stratejisinin merkezinde yer alırlar. KPI’lar, işletmelerin doğru yolda ilerlediğini ve iyileştirmelerin gerekli olduğu alanları gösterir. Bir iş zekası stratejisi uygularken, şirketin bireysel stratejisini dikkate almak ve KPI’ları şirketin hedefleriyle uyumlu hale getirmek çok önemlidir. Her şey için KPI’lar oluşturmak cazip gelebilir. Bu bir kaçak tren olabilir. En önemli KPI’larla başlamak en iyisidir; ardından KPI örneklerini göz önünde bulundurarak standartlar ve yönetişim oluşturun. Bunları daha sonra her zaman genişletebilirsiniz.

işletmeniz için doğru ürünü / iş ortağını seçin

Nihayet bir iş zekası yazılımı ve iş ortağı seçiyoruz. Evet, iş zekası yol haritanızda bu kadar ilerdesiniz ve henüz bir aracınız bile yok. Önceki adımları doğru bir şekilde hazırlayarak doğru aracı bulup başarıyla uygulamak için en uygun olanı olacaksınız. Bu süreç sırasında bir bulut ve şirket içi karşılaştırma seçmeniz ve yapmanız gerekecektir. Ayrıca, küçük başlayabilen ancak şirketiniz ve ihtiyaçlarınız arttıkça kolayca ölçeklenebilecek bir çözüm seçtiğinizden emin olmanız gerekir. Tüm kullanıcılarınızın ihtiyaçlarını karşılayan esnek çözümler arayın. Ücretsiz denemelerden yararlanın ve bu adımda acele etmeyin!

aşamalı yaklaşımla iş zekası yol haritası

Roma bir günde inşa edilmedi: iş zekanızda inşa edilmeyecek. Başarılı bir iş zekası stratejisi, iteratif bir yaklaşım gerektirir. “Uygulanabilir” düşünün ve küçük adımlar atın. Birkaç KPI seçin ve örnek olarak birkaç iş gösterge tablosu oluşturun. Geri bildirim toplayın. Birkaç haftada bir yeni sürümlerle tekrarlayın. Kendinize sürekli olarak neyin işe yaradığını ve hangi paydaşların yararlandığını sorun.

İyi bir iş zekası yol haritasının bitiş tarihi yoktur. Kuruluşunuz uzun vadede ona yatırım yapmalıdır. Süreçlerinizi, verilerinizi ve raporlarınızı sürekli olarak ölçmeli ve geliştirmelisiniz. Durağanlaşmasına izin vermeyin: çıtayı sürekli yükseltin. iş zekası yol haritanızı bizimle belirlemek için bize ulaşın.