Business Intelligence Nedir?

Business Intelligence Nedir?
Business Intelligence Nedir?

Business Intelligence nedir sorusunu, iş zekası (BI), bir kuruluşun stratejik ve taktiksel iş kararlarını veriden bilgiye dönüştürmek için kullandığı yazılım ve hizmetler olarak tanımlayabiliriz. BI araçları, kullanıcılara işletmenin durumu hakkında ayrıntılı bilgi sağlamak için veri setlerine erişir. Bunları analiz eder ve raporlarda, özetlerde, gösterge panolarında, grafiklerde, çizelgelerde ve haritalarda analitik bulgular sunar.

iş zekası terimi, verilere göre bir kuruluşun mevcut durumu hakkındaki içgörülere hızlı ve kolay erişim sağlayan araçları ifade eder.

iş zekası örnekleri

Raporlama, iş zekasının merkezi bir yönüdür ve gösterge panosu belki de arketipik BI aracıdır. Gösterge panoları, mevcut verileri otomatik olarak bir araya getirerek şirketin anlık durumu hakkında bir fikir veren çizelgeler ve grafikler halinde bir araya getiren barındırılan yazılım uygulamalarıdır.

iş zekası, iş kullanıcılarına ne yapacaklarını ya da belirli bir yol izlediklerinde ne olacağını söylemese de, iş zekası yalnızca rapor oluşturmakla ilgili değildir. Bunun yerine BI, doğru iş kararları almak için gerekli verileri aramak, birleştirmek ve sorgulamak için gereken çabayı düzene sokarak insanların verileri incelemesi ve içgörü elde etmesi için bir yol sunar.

Örneğin, tedarik zincirini daha iyi yönetmek isteyen bir şirketin, sevkiyat sürecinde gecikmelerin nerede olduğunu ve değişkenliklerin nerede olduğunu belirlemek için BI yeteneklerine ihtiyacı var. Hangi ürünlerin en sık geciktirildiğini veya hangi nakliye modlarının gecikmelerle en çok ilgilendiğini keşfetmek için BI yetenekleri kullanılabilir.

Bir BT araştırma ve danışmanlık firması olan Gartner’ın araştırma başkan yardımcısı Cindi Howson, iş zekasının potansiyel kullanım durumlarının, artan satışlar ve düşük maliyetler gibi tipik iş performansı ölçütlerinin ötesine uzandığını söylüyor. Columbus, Ohio, okul sistemi ve öğrencilerin öğrenimini ve lise mezuniyet oranlarını iyileştirmek için katılım oranlarından öğrenci performansına kadar çok sayıda veri noktasını incelemek için BI araçlarını kullanan başarısına işaret ediyor.

iş zekası – iş analitiği

Bu örneklerden fark edeceğiniz bir şey, işletmenin veya organizasyonun mevcut durumuna ilişkin içgörüler sağlamasıdır. Satış olasılıkları bugün boru hattında nerede? Bu ay kaç üye kaybettik veya kazandık? Bu, iş zekası ile başka bir ilgili terim olan iş analitiği arasındaki temel ayrıma ulaşır.

iş zekası tanımlayıcıdır, size şu anda neler olduğunu ve geçmişte bizi bu duruma getirmek için neler olduğunu anlatır. Öte yandan, iş analitiği, öngörücü olan veri analizi teknikleri için genel bir terimdir. Yani, size gelecekte ne olacağını söyleyebilir. Kuralcıdır. Yani, ne yapmanız gerektiğini size söyleyebilirler. Daha iyi sonuçlar yaratmak için. (İş analitiği genellikle, özellikle işe odaklanan daha geniş veri analitiği kategorisinin bir alt kümesi olarak düşünülür.)

iş zekasının tanımlayıcı güçleri ile iş analitiğinin öngörücü veya açıklayıcı güçleri arasındaki ayrım, bahsettiğimiz zaman çerçevesinin biraz ötesine geçer. İş zekasının kimin için olduğu sorusunun da kalbine iniyor.

iş zekası projelerinizi tartışmak için bizimle iletişime geçin