Qlik Başarı Hikayesi

Qlik Türkiye Partneri BI Strategy’nin Türkiye pazarında Multinet Qlik Başarı Hikayesi aşağıda yer almaktadır. BI Strategy, Qlik Authorized Reseller (Qlik Yetkili İş Ortağı) olarak sektör ayrımı olmaksızın verinin ve ihtiyacın bulunduğu her sektörde ve departmanda Qlik Sense ve QlikView üzerinde lisans, bakım, teknik destek, eğitim, danışmanlık ve geliştirme hizmetleri vermektedir.

Multinet Qlik Başarı Hikayesi

Multinet Qlik Başarı Hikayesi

“QlikView’in çok büyük veri kümelerini saniyeler bazında işlemeye izin veren patentli bellek-içi veri tabanı yapısı, raporlama, analiz, veri entegrasyonu, yönetim kokpitleri gibi konuların tümünü tek bir ürün içinde birleştirebilmiş olması ve esnek yapısı ile tüm ihtiyaçlarımıza çok hızlı çözüm üretmesi bu bağlamda bize hız kattı..”
Gülcan Güçlü, Sistem Yönetimi Müdürü, Multinet Groupe

Multinet Kurumsal Hizmetler A.Ş. Dünya’da ve Türkiye’de “Akıllı Kart Teknoloji’sini kurumsal harcamalar ve maaş dışı ödemeler alanında kullanan ilk şirket. 1999 yıllından itibaren hizmet veren bir kuruluştur. Yemekten konaklamaya, araç kiralamadan akaryakıt harcamalarına kadar birçok alanda geniş üye ağı ile müşteri ve çalışanlarının ihtiyaçlarını karşılar. Bu, ihtiyaçların karşılanmasındaki harcamaların takibini kolaylaştırmaktadır.

Multinet 2010 yılında çok uluslu bir yapının parçası olmuştur. Son derece güçlü adımlar atarak ve paydaşlarına her alanda destek olmak adına yeni çözümler sunan bir şirket haline gelmiştir. Bu kapsamda Multinet olarak bünyesine kattılan Parantez, Osap, İpara iştirakleri ile kurumsal ve bireysel çözümler geliştirip sunmaktadır.

QlikView Çözüm Özeti

Esnek ve Tüm ihtiyaçlara Cevap Veren Yapı

Teknolojinin sürekli gelişmesi ile şirketlerin bu teknolojiyi kullanma zorunlulukları her geçen gün artmakta. Gelişen bu teknolojilere ayak uydurmak, son teknolojiyi yakalamak adına yatırımlarını sürdüren Multinet, bilgi teknolojileri alanında yatırımlarını genişleterek; ileri teknoloji ile şirket ihtiyaçlarının örtüştüğü veri analizi ve raporlama aracı olan QlikView’i tercih etti.

İş Zekâsı uygulamalarının bir kurum adına ne kadar önemli olduğunun yaşanan problemler sonucunda ortaya çıktığını söyleyen Multinet Sistem Yönetimi Müdürü Gülcan Güçlü, teknolojinin uzun mesafeli koşularda koşuyu domine eden tavşan atletler gibi olduğunu, kurumların da bu yarışı kazanabilmeleri için yapılacak tek şeyin mümkün olduğunca bu tavşan atletin temposuna ayak uydurmaları gerektiğini söyledi.

İş Zekası alanında tercihlerinin QlikView oluşunun nedenini de en başta sistemin hızı olduğunu belirten Güçlü, “Genel olarak baktığımızda da QlikView’in tüm ihtiyaçlarımıza cevap veren yapısı ve erişilebilirliği tercih sebebimizin diğer etkenleri oldu diyerek QlikView’e geçiş aşamalarını ve ihtiyacın detaylarını şöyle aktardı. “Kurum hedeflerimize ulaşabilmek ve bu oyunda sahnede kalabilmek için verilecek kararlar stratejik bir önem arz ediyor. Teknolojinin sınır tanımadığı dünyada ise artık kararların çok hızlı alınabiliyor olması gerekiyor.

Günlerce süren analizler ve toplantılar yapmanın karar alma sürecinde bizi yavaşlatacağının farkındayız ve bu amaçla güncel yerinin sürekli olarak işlenerek anlamlı birer bilgi haline getirilip anbean karar alıcıların ulaşabileceği bir ortamda bulundurulması gerektiğini biliyoruz. Bu farkındalık da, bir İş Zekası uygulamasının varlığını zorunlu hale getiriyor. Özetle şirket faaliyetlerinde, hızlı ve etkin karar sağlayan bilgilere kısa sürede erişim ihtiyacı ile verimlilik hesaplamalarında ve maliyetlerde optimizasyon yapılabilmesi için geniş resmi görebilme hedefiyle bir İş Zekası platformu arayışımız oluştu.

Teknoloji bu kadar hızlı ilerlerken, İş Zekâsı uygulamanızın verileri yavaş işlemesi düşünülemez, dolayısı ile hız QlikView’i seçmemizde en büyük etken oldu. Dağınık ve farklı yapılardaki yıllar boyunca saklanmış verilerin herhangi bir İş Zekası uygulamasına entegre edilmesi süreç olarak her zaman hızı düşürecek bir unsurdur. QlikView’in çok büyük veri kümelerini saniyeler bazında işlemeye izin veren patentli bellek-içi veri tabanı yapısı, raporlama, analiz, veri entegrasyonu, yönetim kokpitleri gibi konuların tümünü tek bir ürün içinde birleştirebilmiş olması ve esnek yapısı ile tüm ihtiyaçlarımıza çok hızlı çözüm üretmesi, bu bağlamda bize hız kattı.

Bir diğer konu da tabi ki erişilebilirlik. Biz her ne kadar raporlar, grafikler, dashboard’lar oluştursak da, bunlar son kullanıcılar ve karar alıcılar için ulaşılabilir olmadığı sürece bir anlam ifade etmiyor. Özellikle bizimki gibi yoğun olarak saha faaliyetleri sürdüren mobil bir ekibiniz varsa, bu raporların internetin olduğu her ortamda görüntülenebiliyor olması sahadaki personelin hayatını iyiden iyiye kolaylaştırıyor.

Qlikview ile Bir Adım Önde

Günümüzde eldeki verileri doğru işleyebilme ve sağlıklı analizler yapıyor olabilmenin, rakiplerinizden bir adım öne çıkardığını ifade eden Güçlü, proje kapsamını şu şekilde anlatıyor; ” Bu düşünceyle ilk olarak satış raporlarımızı hem yönetimimizin hem de sahadaki satış ekibimizin doğru ve dinamik bir şekilde takip edebileceği şekilde hazırladık. Daha öncesinde manuel ve hata yapabilme olasılığının fazla olduğu durumu aşarak, veriye ve sisteme olan güvenilirliği arttırdık. Özelikle veri ambarı, raporlama, veri analizi süreçlerinde çalışanların karşılaştığı en can alıcı cümle “bu rapor yanlış” ifadesidir. Günlerce üzerinde çalıştığınız uygulamanın veya hazırladığınız raporun bir anda değersizleşmesi bu konudaki birçok uzman arkadaşımızın iş hayatında yaşadığı büyük sıkıntılardan biridir. Devreye aldığınız bir uygulamanın kullanım kitlesinin geniş olması, proje sahiplerinin bir kazanımıdır. Öte yandan kullanıcıların ve iş geliştirenlerin ihtiyaçlarına cevap veren bir çözümün ellerinin altında olmasının da şirketlerin kazanımı olduğunu düşünüyorum. Özellikle sahadaki satış ekibimiz bu projeyle hem aktif olarak satış bilgilerine erişmiş olup, hem de bu bilgiler doğrultusunda satış yöntemleri geliştirebilme imkânına sahip oldular. Öte yandan idari ve karar destek birimleri için QlikView ile birlikte klasik analizlerin yanında daha farklı analiz seçenekleri sunduk. Böylece farklı açılardan elde ettikleri çıktılar neticesinde hedefe uygun satış stratejileri geliştirebilmelerinde QlikView’de hazırladığımız raporlarımız önemli rol oynamıştır diyebiliriz”. Böylece projeden faydalanan herkes için memnuniyet yarattıklarını belirtti.

Başlangıcı ve Bitişi Olan Bir Proje Kapsamında Değil

Bilgi Teknolojileri bünyesinde başlattıkları projede hedef; sağlıklı raporlar oluşturmak ve bu yetkinliği tüm iş birimlerine yayarak, departmanların kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri raporları tasarlatabilmek olduğunu ifade eden Güçlü, şu anki süreci ve gelecek planlarını şu şekilde değerlendiriyor; “hemen hemen her departmanda QlikView üzerinde rapor geliştirebilen çalışma arkadaşlarına sahibiz. Bu da hedef noktasına ulaştığımızın kanıtı diye düşünüyorum.Bizim için QlikView başlangıcı ve bitişi olan bir proje kapsamında değil. Biz büyüyoruz, ihtiyaçlarımız da büyüyor, bu bağlamda raporlama ve analiz ihtiyacı yaşamaya devam ediyoruz. Şu an için Multinet’in her birimine ulaşmış durumdayız. Hedefimiz; tüm paydaşlarımız, iş ortaklarımız ve iştiraklerimiz bünyesinde daha büyük bir kullanıcı portföyüne çözüm sağlayıp, destek olmak.

Bu projede, ilk günden beri kendimizi bir takımın parçası gibi hissettiğimizi söyleyebilirim. Sadece teknik olarak değil, meşakkatli bir süreç yönetiminin desteğini de arkamızda hissettik. Verilerin hazırlanması, QlikView’e aktarılması, dokümanlarımızın tasarlanma aşamaları, son kullanıcıların alışkanlıklarının değiştirilmesi gerekliliği ve sistemin yeni baştan kuruluyor olması gibi gerçekten çok zor süreçleri beraber Qlik Başarı Hikayesi ile tamamladık. Hem Multinet hem de QlikView ekibi için kalabalık bir organizasyonda ve süreçlerin dinamik bir yapıya sahip olduğu bu ortamda, başarılı bir çıktı ile gülen yüzleri görmek kadar güzel bir deneyimin göz ardı edilemez bir Qlik Başarı Hikayesi olduğunu düşünüyorum”dedi.